1/14

EPP TERMAL KENT YALOVA

Yalova Armutlu’nun Dereliköy yerleşkesinde konut ve sosyal tesisleri içeren EPP Termal Kent’in çıkış noktası, arazinin kendine has yapısını kullanarak mevcut yeşil dokuyu korurken, yapı kompleksinin doğal bir atmosfer içinde kaybolmasını sağlamaktır.

 

Proje dahilinde bulunan konutlarda işveren beklentisi olan alışagelmiş tipolojilere, eski Türk evlerinde sıklıkla karşımıza çıkan ‘hayat’lar entegre edilmiştir. Konutların eklemlendiği noktalarda oluşturulan ‘hayat’lar iki farklı dairenin birleştirilerek kullanılması ya da komşuların etkileşimleri ve paylaşımlarını artırmaya hizmet eden keyifli bir ortak alan olarak değerlendirilmiştir. Böylece kullanıcının yalnızca sokağa çıktığında deneyimlenebileceği bir atmosfer değil, günlük yaşantısının parçası olabilecek bir atmosfer yaratılmasını hedeflenmiştir. Bütün bu yaklaşımlarla yeniden ele alınan konut birimleri, klasikleşen plan tiplerinin farklı şekillerde bir araya getirilmesi ve bu bir araya getirilişlerdeki işleyişin yeniden kurgulanmasıyla ezberleri bozan bir anlayışla tasarlanmıştır. Yeşil dokunun kamusal alan niteliği ön planda tutularak her sokak kullanıcıların yol sonunda adeta küçük bir orman ile karşılaştıklarını hissetmeleri için yeşil bantlarla buluşturulmuştur.

 

Arazinin bir diğer verimli verisi olan termal su kaynaklarını kullanıcıyla buluşturan sosyal tesis birimleri farklı kotlara konumlandırılmış ve arazi içine gömülerek topoğrafya içinde gizlenmiştir. Birimler içerisinde tasarlanan yeşil iç avlular ve termal ve soğuk su havuzlarıyla kullanıcıların su ve yeşil birlikteliğiyle çevrelenmesi planlanmıştır. Geçmişteki hamam tipolojilerine istinaden termal havuz alanında bütün bir alana yayılan su kütlesi içerisinde küçük özel odacıklar oluşturulmuş ve havuz alanında gün ışığı kullanımına yer verilmiştir.

TÜR

Konut

YER

Yalova

ZAMAN

2017

PROJECT
DESIGN
GROUP
  • Beyaz Instagram Simge
  • YouTube - Beyaz Çember
  • Beyaz Facebook Simge

Ataşehir Küçükbakkalköy, Dilek Sabancı Caddesi

Tasarımkent Sitesi C Blok, 19. No:1, 34779

Ataşehir/İstanbul

© 2018 by Project Design Group

PDG MİMARLAR

en.png

Anasayfa                Projeler               Hakkımızda               Yayın               İletişim