top of page

ANTALYA

YÖRESEL ÜRÜNLER PAZARI

Birbirine açılan sokakları, büyük ortak meydanları ve her köşesinden erişime izin veren yapısıyla pazar yapısı; klasik anlayışın dışında tüm bu kullanımı tek bir çatı altında toplayarak yeni bir pazar anlayışı sunmaktadır.

Organik formuyla tıpkı bölgenin sıradağlarla çevrelenmiş doğal yapısını anımsatan bu yekpare çatı örtüsü; kullanıcılarını farklı birçok doğrultudan içine alarak üzerini örttüğü bu alanda buluşturmaktadır. Ayrıca üzerini örttüğü bu korunaklı alanla her mevsim sağlıklı bir kullanıma olanak veren çatı ile doğal ışığın mekân içine alımı artırılmış ve hava sirkülasyonu kuvvetlendirilmiştir.

 

Organik gıda ürünlerinin yanı sıra Türkiye’nin farklı bölgelerine ait yöresel tekstil ürünlerinin de satışlarına yer verilecek bu pazarda 5-20 m² arasında değişen boyutlarıyla 76 adet dükkân, her dükkânın kendine ait deposu, özel ürünler için soğuk hava depoları, ziyaretçiler için ortak meydanlarda yer alan yeme-içme alanları ve yönetim birimleri yer almaktadır. Antalya Yöresel Ürünler Pazarı bütün bu yapısıyla organik ürün üreticilerinin desteklenmesi ve ürünlerinin ilk elden halka ulaştırılması açılarından oldukça önemli olmakla birlikte, Türkiye için ilk olacak bir örnek teşkil etmektedir.

TÜR

Karma Fonksiyon

YER

Antalya

ZAMAN

2017

DERECE

Yapısal Çelik Ödülü

bottom of page