top of page

SOKAK İSTANBUL

Sokak İstanbul projesinin en önemli amaçlarından birisi; mevcut emsali göz önünde bulundurarak, yoğun bir konut dokusu içinde, insan odaklı, yaşanılan çevreyle etkileşimin mümkün olduğu kadar ön planda tutulduğu bir yaşam alanı tasarlamaktır. Ve bu yaşam alanının ihtiyacı olan okul, camii, sağlık ve kültür tesisleri yakın konumda, tüm kentlinin kullanabileceği şekilde konumlandırılmıştır.

Araç ulaşımının ön planda olduğu yollar ve sokakların aksine, yayalaşan sokaklar öngörülmüştür. Alt kota alınan araç yollarının yer yer yarıklar açılarak doğal ışık ve hava almaları sağlanmıştır.

Her kotun birbirine merdiven ve asansörle bağlandığı ve bu noktalarda meydanların oluştuğu bir sokak dokusu oluşturulmuştur.

Eğimli arazinin de avantajını kullanarak, konut kuleleri birbirlerinin manzarasını ve güneşini engellemeyecek şekilde konumlandırılmıştır.

Gün içinde yoğun kullanılan ticari kulede ise, ortadan açılan yarık ve zeminden yukarı doğru uzanan yeşil doku (kat bahçeleri) sayesinde, alışanların gün içinde nefes alabilecekleri, vakit geçirebilecekleri mekânlar tasarlanmıştır.

TÜR

Yarışma, Konut, Ticari

YER

İstanbul

ZAMAN

2013

DERECE

2.lik Ödülü

bottom of page